Tančíme pro radost a krásu lidového tance...

Folklorní festival

 

Seznámení s folklorním festivalem V zámku a podzámčí

První ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí, jednodenní, se konal v Přerově na Horním náměstí 9. června 2007. Dostal podtitul SOUSEDÉ. Bylo to proto, že si za svůj cíl uložil seznámení veřejnosti s lidovou kulturou národů, jejichž příslušníci žijí na území České republiky, sousedí s námi, každodenně je potkáváme. Festival tak navštívily soubory prezentující kulturu polskou, slovenskou, maďarskou, německou, bulharskou, ruskou, židovskou a moravsko-charvátskou.

 

Druhý ročník festivalu, pořádaný od 20. do 22. června 2008, měl podtitul SVATBA. Hlavním programem celé akce byla rekonstrukce HANÁCKÉ SVAJBY, na jejíž realizaci se podílela stovka dobrovolníků z řad velké části hanáckých souborů (Haná Přerov, Haná Velká Bystřice, Hanačka Litovel, Hanák Troubky, Cholinka Cholina, Klas Kralice, Muzika Haná Olomouc, mužský sbor Rovina Olomouc a ženský sbor z Velké Bystřice). I v rámci tohoto ročníku byla divákům představena kultura našich sousedů (Bulhaři, Poláci, Řekové, židé, atd.) a poněkud netradičním způsobem i kultura keltská (během divácky veleúspěšného večerního vystoupení).

 

Třetí ročník festivalu proběhl ve dnech 19. a 20. června 2009. Festival zahájil pořad VZPOMÍNKY ŽIDOVSKÉ ULICE, který seznámil diváky s kulturou bývalé přerovské židovské komunity. Díky spolupráci s Mezinárodním dětským folklorním festivalem Kunovské léto vystoupily dětské soubory Perlyna z Ukrajiny a Belencéres z Maďarska, rovněž proběhlo finále 3. ročníku pěvecké soutěže O zámecký klíč. Hlavní program festivalu představil lidovou kulturu méně známých moravských regionů. S pásmy ze života našich předků se kromě pořádajícího souboru Haná Přerov představily soubory Salajka z Dambořic, Líšňáci z Líšně, Bajdyš z Třebíče, Górole z Mostů u Jablunkova a ženský pěvecký sbor Babčice ze Spytihněvi.

 

Čtvrtý ročník festivalu se odehrál 18. a 19. června 2010. Větší pozornost byla zaměřena na děti. Kromě výtvarné dětské soutěže a výstavy dětských výtvarných prací POVĚST O JEČMÍNKOVI dětskýma očima byl do programu festivalu začleněn vzdělávací pořad pro děti a čtvrtý ročník pěvecké soutěže O zámecký klíč. Na festivalu také vystoupily dva dětské folklorní soubory – srbský soubor Branko Markovič z Bělehradu a slovenský soubor Rozmarija z Prešova. Přerov navštívily díky spolupráci pořadatelů s festivalem Kunovské léto. Samozřejmě se během nabitého programu prezentovaly také domácí folklorní soubory Cholinka Cholina, Klas Kralice, Olešnica Doloplazy, Rusavjan Rusava, Holúbek Ostrava, Grunik Ostravice a Kopaničář Starý Hrozenkov. Zapomenout nesmíme ani na přerovskou taneční skupinu Buke, věnující se afghánským tancům. Posledním bodem programu byl muzikál Ječmínek, příběh o naději, připravený ve spolupráci s agenturou Ageum.

 

Pátý ročník festival se uskutečnil 17. a 18. června 2011. Páteční program pod názvam SVATOJÁNSKÁ NOC se odehrával na břehu řeky Bečvy u Loděnice, kde se nám přestavily víly a bludičky z taneční skupiny RUT a zazpívala Jana Šelleová jako Rusalka. Program se zaměříl na rituály okolo svatojánského ohně. Páteční večer doprovázela cimbálová muzika Primáš z Přerova. Sobotní program byl také zaměřen na tradice týkající se letního slunovratu. Dopolední program pod názvem Pohádkovými chodíčky se vám představili dětské soubory Hlubinka Ostrava, Vizovjánek Vizovice, Hradišťánek Uherské Hradiště. Odpolení program pod názvem Na svatého Jána, létu otvírá se brána se přestavily soubory Cikne čhave Nový Jičín, Mánes Prostějov, Kalina Babice, Klas Kralice, Ondřejnice Stará Ves. Na sobotní večer bylo připraveno Loutkové divadlo pro děti a dospělé v Klubu Teplo na Horním náměstí.

 

Šestý ročník festivalu se uskutečnil 15. a 16. června 2012 pod názvem JAK SE DĚLÁ LÁSKA.  Páteční program se představil ve stylu FLAMENCA na Letní divadelní scéně přerovského zámku. Arie z Carmen divákům zazpívaly Jana Šelleová a Iveta Navrátilová. Divákům se přestavily také tanečnice Cikne Čhave a taneční skupina RUT, které předvedly romské a sefardské tance. Dopolední program pod názvam MILUJEME HRU, divákům přestavil dětské škádlení a první namlouvání na louce. Mezi dětskými soubory se divákům představili Ječmínek Mysločovice, Májíček Brno, Malý Sedmikvítek Frenštát pod Radhoštěm a Trávníček Přerov. Hlavním tématem odpoledního programu byla láska, namlouvání, odchod mládenců na vojnu atd. Představily se soubory Haná Velká Bystřice, Cholinka Cholina, Ischias Opava, Kyjovjánek Kyjov, Pozdní Sběr Napajedla, Radovan Napajedla, Vrtek Opava, Vysočan Hlinsko. Závěr soboty patřil POSEZENÍ U CIMBÁLU s CM PRIMÁŠ na nádvoří přerovského zámku.

 

Sedmý ročník festivalu se uskutečnil 14. a 15. června 2013 pod názvem NA HORÁCH, NA DOLÁCH. V pátečním programu se Vám v tanečně hubebním komponovaném pořadu, který se odehrával na Horním náměstí, představili DFS TRÁVNÍČEK z PŘEROVA, CM PRIMÁŠ z PŘEROVA, FS VALAŠSKÝ VOJVODA z KOZLOVIC a FS KRAJINA z OLOMOUCE. Sobotní program zahájil Dechový orchestr Haná při ZUŠ Bedřicha Kozánka v Přerově. V dopolední programu se Vám přestavili dětští tanečnici z DOLINEČKA STARÉ MĚSTO, DS HELENY SALICHOVÉ Z OSTRAVY A VSACÁNEK VSETÍN. Poté následovalo vystoupení dětí v pěvecké soutěži "O zámecký klíč". V odpoledním programu, který byl určen souborům s dospělými tanečníky se Vám představili  HANÁCKÝ MUŽSKÝ SBOR ROVINA z OLOMOUCE, VALAŠSKÉ SOUBOR PÍSNÍ A TANCŮ BAČA z VALAŠSKÉHO MEZIŘÍČÍ, SOUBOR LIDOVÝCH PÍSNÍ A TANCŮ OSTRAVICA z FRÝDKU-MÍSTKU, FS VONIČKA z HAVÍŘOVA, SOUBOR PÍSNÍ A TANCŮ JAVOŘINA z ROŽNOVA p/RADHOŠTĚM, NS DÚBRAVA DUBŇANY. Po skončení tanečních vystoupení jste mohli zhlédnout představení LOUTKOVÉHO DIVADLA STAROST z PROSTĚJOVA s pohádkou RYTÍŘ ŠNOFONIUS A PRINCEZNA MORDULINA.

 

 

Osmý ročník festivalu se uskutečnil 13. a 14. června 2014 pod názvem MUZIKANTI, CO DĚLÁTE. Páteční program se nesl ve znamení židovské kultury v hudebním představení ŠUMAŘ NA STŘEŠE.  Hlavními účinkujícími byli CM PRIMÁŠ Z PŘEROVA,  hudební skupina TUPÁ ŠÍDLA U LIPNÍKU NAD BEČVOU a TANEČNÍ SKUPINA RUT Z PROSTĚJOVA. V sobotu ráno jste mohli na Horním náměstí letos poprvé uvítat děti z dětských sborů Smíšek a Přerováček Střediska volného času Atlas a Bios. Poté jste mohli shlédnout vystoupení dětských souborů KONOPKA SAZOVICE, KŘENOVÁČEK KŘENOVICE A MALÝ GRÚNIK OSTRAVICE v pořadu PÍSNIČKA A SVĚT DĚTÍ. V poledne se  Vám přestavili malí zpěvíčci v Pěvecké soutěži "O zámecký klíč".  Odpolední program patřil souborům s dospělými tanečníky MLADÁ HANÁ VELKÁ BYSTŘICE, KŘENOVÁK KŘENOVICE, PODJAVOŘIČAN TELČ A SVĚTLOVAT BOJKOVICE. Po celý den byly připraveny hry pro děti. Jako speciální událost bylo POKŘTĚNÍ NOVÉHO CD S HANÁCKÝMA PÍSNIČKAMA. V sobotu večer jste se mohli pobavit s CM Primáš a Hanáckou mozekou Litovel.

 

Devátý ročník festivalu se uskutečnil 12. a 13. června 2015 pod názvem PŘIŠLO JARO DO VSI. Páteční program patřil komponovanému pořadu PAŠIJE, ve kterém zazněly zpěvy gospelového sboru ADD GOSPEL Přerov. Představili se zde také členové Divadelního souboru spolku Cukrle Přerov, kteří převyprávěli život Ježíše Krista. Sobotní program připravil malé změny. Program začal až v odpoledních hodinách a to ve 13:00 hodin vystoupením DECHOVÉHO ORCHESTRU HANÁ PŘEROV. Poté se Vám představil DFS Malé zálesí Luhačovice v krátké upoutávce na hlavní program. Po 14 hodině se na podiu předvedli zpěváčci v Pěvecké soutěži "O zámecký klíč" a hned po nich ukázali své umění dětské a dospělé soubory z Moravy a Slezska. Vidět jste zde mohli MALENÍČEK LIPNÍK NAD BEČVOU, OVEČKY VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ, MALÉ ZÁLESÍ LUHAČOVICE, BARTOŠŮV SOUBOR ZLÍN, BEJATKA ŠTÍTINA U OPAVY A VALAŠSKÝ VOJVODA KOZLOVICE. Pro vystupující soubory byla také připravena prohlídka města Přerova a Muzea Komenského v Přerově. Po krátné přestávce se diváci mohli těšit na koncert slovenské hudební skupiny BUCHAJTRAMKA. Sobotní program ukončilo večerní posezení u cimbálu s CM PRIMÁŠ Z PŘEROVA A SKUPINOU BUCHAJTRAMKA. Z důvodu bouřky bylo posezení u cimbálu přestěhováno z nádvoří zámku do průjezdu, ani to však nezabránilo veselému večírku, který se muzikanti i diváci velice užili.

 

Jedenácký ročník festivalu se uskuteční 9. a 10. června 2017. Letošní ročník bude speciální tím, že pořádají FS Haná Přerov slaví již 50. LET od svého založení. K tomuto výroční bude pořádáno několik akcí spojených s připravovaným festivalem. 5. června  2017 v 15:15 hodin se členové souboru a děti z DFS Trávníček Přerov ukáží v KROJOVÉM PRŮVODU MĚSTEM PŘEROVEM. 7. června 2017 v 17:30 hodin se v Korvinském domě Muzea Komenského uskuteční POVÍDÁNÍ O VÍNĚ s CM BŘECLAVAN z BŘECLAVI a pozvanými vinaři. Od 5. do 9. června 2017 proběhne v Ornitologické stanici Ornis v Přerově vzdělávací program pro děti MŠ a ZŠ pod názvam FOLKLORNÍ STŘÍPKY (o tom jak se žilo na Hané v minulých dobách).

V pátek 9. června 2017 v 19:00 hodin proběhne na Nádvoří přerovského zámku "DÁREK", k 50. výročí založení FS Haná Přerov oslavené hudbou, písní a krásou hanáckých krojů.

10. června 2017 vystoupí ve 13.30 hodin na Horním náměstí v Přerově CM PRIMÁŠ Z PŘEROVA. Ve 14:00 hodin proběhne oficiální zahájení a od 14:15 hodin proběhne Finále PĚVECKÉ SOUTĚŽE "O ZÁMECKÝ KLÍČ". V 15:30 hodin se představí svými vystoupením pořádající FS Haná společně s Hanáckou Mozekou Litovel. Hned poté proběhne vyhlášení výsledků pěvecké soutěže a vystoupí pozvané soubory z Moravy, Čech a Slezska a také zahraniční host ze Slovenska. Budete se moct těšit na vystoupení FS Lipovjan z Lipova, FS Hlubina z Ostravy, FS Lipka z Pardubic, DFS Jabloňka Martinice a DFS Lieska Žilina. Současně s vystoupeními na Horním náměstí proběhne na Nádvoří zámku vystoupení dětí ze STŘEDISKA VOLNÉHO ČASU ATLAS (Hvězdičky, Betrilia, Jasminy a Hedvičky B), děti z DFS JABLOŇKA MARTINICE A LOUTKOVÉ DIVADLO - STUDIO BEZ KLIKY s pohádkou O ANDRÝSKOVI.

Od 19:30 do 24:00 hodin se uskuteční na nádvoří přerovského zámku POSEZENÍ U CIMBÁLU s CM PRIMÁŠ Z PŘEROVA, HANÁCKOU MOZEKOU LITOVAL A CM OKYBAČA Z LIPNÍKA NAD BEČVOU.

 

 

Mezi hlavní cíle folklorního festivalu V zámku a podzámčí patří rozšíření nabídky folklorních kulturních akcí v Přerově a prezentace města Přerova jako města s bohatou lidovou a kulturní tradicí. Festival se však nechce soustředit pouze na místní, tedy hanácký folklor, ale chce prezentovat také kulturu jiných folklorních oblastí i jiných národů a etnických skupin žijících na území ČR, časem snad i okolních národů. Důležitým posláním festivalu je seznámení dětí a mládeže s lidovou kulturou a probuzení zájmu o ni. Mezi neposlední cíle festivalu rohodně patří i navázání vztahů a vazeb s ostatními festivaly a folklorními a národopisnými soubory v ČR. Časem bychom rádi z regionálního festivalu vytvořili festival mezinárodní, spolupracující především se soubory z ostatních zemí střední Evropy (Maďarsko, Polsko, Rakousko, Slovensko).


Za dosavadní dobu existence festivalu se podařilo vytvořit dobře fungující a divácky úspěšný projekt a vytvořit síť dobrovolníků, kteří jsou schopní jej realizovat. Postupně se zvyšuje povědomí o folklorním souboru Haná Přerov mezi přerovským obyvatelstvem i mezi ostatními folklorními soubory ČR. Podařilo se navázat dobrou spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově a městem Přerovem.

 

Jednotlivé ročníky folklorního festivalu: