FF Přerov 2009

Ve dnech 19. a 20. června 2009 se v Přerově uskutečnil 3. ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí, tentokrát s podtitulem Debe decke tak belo. Pořadatelem festivalu byl Folklorní soubor Haná Přerov, spolupořadatelem Muzeum Komenského v Přerově, finančně se spolupodílel Olomoucký kraj a Město Přerov. Kvůli nepříznivému počasí bylo dějiště celé akce přesunuto do Klubu Teplo na přerovském Horním náměstí.

Festival zahájil komponovaný pořad Vzpomínky židovské ulice, ve kterém nejprve zahrála a zazpívala klezmerová hudební skupina Simcha z Ostravy. Ve druhé polovině pořadu divákům přiblížila atmosféru zaniklé místní židovské komunity a její kulturu, za pomoci dobrovolníků a folklorního souboru Haná Přerov, taneční skupina Rut z Prostějova.

V sobotu dopoledne zahájili festival jeho ředitelka Mgr. Kristina Glacová, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Mgr. Radovan Rašťák a ředitel Muzea Komenského v Přerově Mgr. Radim Himmler. Poté vystoupily dětské soubory Perlyna z Ukrajiny a Belencéres z Maďarska, které do Přerova dorazily díky spolupráci s folklorním festivalem Kunovské léto. Přesně v poledne začalo finále 3 ročníku dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč. Jednotlivé soutěžící doprovázela místní cimbálová muzika Primáš. V 1. kategorii (do 10 let) zvítězila Eliška Zbožínková, ve 2. kategorii (do 15 let) Lucie Netopilová a poslední kategorii (do 21 let) vyhrála Miroslava Zalubilová. Cenu poroty získal Marek Pleva. Protože se během sobotního dopoledne poněkud vyčasilo, mohla na Horním náměstí probíhat soutěž pro děti – na celkem osmi stanovištích musely plnit tematické úkoly – vyzkoušely si, jak náročná je výroba koláče, od natrhání jablek až po samotné upečení. Hlavním program festivalu, probíhající v sobotu odpoledne, se jmenoval Kdyby vždycky tak bylo, to by se nám líbilo. Kromě pořádajícího souboru Haná Přerov se divákům představily soubory Salajka z Dambořic (hanácké Slovácko a Kyjovsko), Bajdyš z Třebíče (Horácko), Górole z Mostů u Jablunkova (Lašsko), Líšňáci z Líšně a ženský pěvecký sbor Babčice ze Spytihněvi (Slovácko). Festival zcela jistě nezklamal svou uměleckou úrovní účinkující ani diváky, kterých však bylo kvůli počasí ve srovnání s předchozími ročníky poněkud méně.

Copyright Haná Přerov - 2023