Folklorní soubor

FF Přerov 2010

Předposlední červnový víkend, 18 a 19. června 2010, patřil v Přerově čtvrtému ročníku folklorního festivalu V zámku a podzámčí, jehož program se inspiroval pověstí o hanáckém králi Ječmínkovi. Pořadatelé festivalu z Folklorního souboru Haná Přerov, z Muzea Komenského v Přerově, občanského sdružení Cukrle Přerov a hudební a reklamní agentury Ageum si pro návštěvníky připravili dvoudenní program, během kterého vystoupilo celkem 15 souborů a 280 účinkujících. Pozvání přijaly jak domácí soubory z Hané, Valašska, Lašska a Kopanic, ale také dva zahraniční dětské soubory. Součástí festivalu byl rovněž divácky velmi úspěšný muzikál Ječmínek, jehož děj se odehrával v kulisách středověkých hradeb u řeky Bečvy.

Během pátečního dopoledne se děti z přerovských mateřských škol zúčastnily vzdělávacího programu Od zrníčka k mouce. Zkušené lektorky je seznámily s pověstí o králi Ječmínkovi a vysvětlily jim, jak složité bylo pro naše předky vypěstovat a zpracovat obilí. Večer se pak příznivci cimbálových muzik setkali na společenském posezení V tom přerovským zámku hrajou na cimbálku. Kvůli nepříznivé předpovědi počasí, která se nakonec nenaplnila, byla akce přesunuta z nádvoří přerovského zámku do Klubu Teplo na Horním náměstí. Kromě domácího souboru Haná Přerov, který mimojiné zatancoval i pravý hanácký menuet, vystoupil také valašský soubor Rusavjan Rusava a jeho cimbálová muzika Rusava z Bystřice pod Hostýnem. A aby toho nebylo málo, zahrála divákům k tanci Hanácká môzêka Litovel. Velký úspěch měla mladá přerovská taneční skupina Buke, inspirující se afghánskými tanci.

Sobotní program zahájilo vystoupení dětských souborů z Mezinárodního dětského folklorního festivalu Kunovské léto. Z Kunovic dorazil srbský soubor Branko Markovič z Bělehradu a slovenský soubor Rozmarija z Prešova. Vzápětí proběhlo finále dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč, ve které se ve čtyřech kategoriích utkalo za doprovodu cimbálové muziky Primáš 12 soutěžících ve věku od 4 do 15 let. V I. kategorii (MŠ) zvítězila Ivana Pospíšilová z MŠ Píšťalka Přerov, ve II. kategorii (1. ročník ZŠ) Barbora Jurčová z přerovské ZŠ Trávník, ve III. kategorii (2. až 5. ročník ZŠ) pak Markéta Čagánková rovněž ze ZŠ Trávník a ve IV. kategorii (2. stupeň ZŠ) vyhrála Adéla Kopřivová ze ZŠ Svisle Přerov. Vítěze vybrala odborná porota složená z Věry Cimbálníkové, Věry Jahodové, Květy Kohoutkové a Karolíny Pyrochtové. Odpolední program patřil moravským tanečním souborům. Nejprve v pásmu Haná země požehnaná předvedly hanácké soubory Cholinka Cholina, Klas Kralice a Olešnica Doloplazy sklizeň různých zemědělských plodin. Po krátké přestávce, během které proběhla soutěž v pití piva Vivat Ječmen, se divákům představily v pořadu Za našima humnama soubory Rusavjan Rusava, Holúbek Ostrava, Grunik Ostravice a Kopaničář Starý Hrozenkov. Oficiálního ukončení festivalu se zúčastnil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák a ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler. Definitivní tečku za celým festivalem udělal muzikál Ječmínek, příběh o naději. Na jeho realizaci se podílela za vedení Tomáše Barboříka z folklorního souboru Haná Přerov agentura Ageum. Kromě členů kapely Pohoda5 se v různých rolích představili členové dalších kapel, např. Fórum, Primáš, Spocená uklízečka, SOS, Šediváci a také členové souboru Haná Přerov, Cholinka Cholina a Isanda Oriental Dance z Přerova. Atmosféru této zajímavé symbiózy rockové hudby a hanáckých lidových prvků umocnil rovněž výběr kulis – hradeb u řeky Bečvy.

Festival během 18. a 19. června navštívilo celkem 2 800 návštěvníků. Pořadatelem celé akce byl Folklorní soubor Haná Přerov, spolupořadateli Muzeum Komenského v Přerově, o. s. Cukrle Přerov, Folklorní sdružení ČR a Ageum, umělecká a reklamní agentura společnosti Motor Expert. Finančně akci podpořilo statutární město Přerov, Olomoucký kraj a Ministerstvo kultury ČR. Festival zaštítil primátor statutárního města Přerova Jiří Lajtoch, hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík a jeho náměstkem Radovan Rašťák.

Copyright Haná Přerov - 2023