FF Přerov 2014

Rok se s rokem sešel a další ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí klepe na dveře. Uskuteční se sice až 13. a 14. června 2014, ale už teď mají jeho organizátoři plné ruce práce s přípravami. Vždyť zajistit vše potřebné pro zdárný průběh takové akce není vůbec jednoduché. Letošní, již 8. ročník představí veřejnosti lidovou kulturu nejen domácí Hané, ale také Brněnska, Horácka, horského Lašska, Luhačovického Zálesí a Slovácka. Část programu bude věnována i místním hudebním skupinám a židovské kultuře. Tématem festivalu je lidová hudba našich předků. Celá akce se odehraje na přerovském Horním náměstí a v jeho blízkém okolí.

Velká pozornost bude jako již tradičně soustředěna na děti a mládež. V únoru 2014 byla vyhlášena doprovodná dětská výtvarná soutěž Muzikanti, co děláte?, určená pro děti z MŠ a ZŠ. Z odevzdaných prací budou ve 2. polovině května vybrány ty nejzajímavější, které se od 30. května do 7. září 2014 dočkají vystavení v Muzeu Komenského v Přerově. Slavnostní otevření výstavy a vyhlášení výsledků soutěže proběhne v prostorách přerovského zámku dne 29. května od 11.00 hodin.

V pátek 13. června bude v rámci festivalu uspořádán ve spolupráci s občanským sdružením Cukrle Přerov a Muzeem Komenského v Přerově vzdělávací program zaměřený na děti z MŠ a 1. stupně ZŠ, který dostal rovněž název Muzikanti, co děláte? Děti se v něm seznámí s lidovou hudbou našich předků a pomohou hledat zatoulané noty.

Páteční večer pak bude věnován muzikálu Šumař na střeše, který se odehraje pod širou oblohou u městských hradeb v lokalitě Na Marku, poblíž Spálence. V muzikálu vystoupí CM Primáš Přerov, hudební skupina Tupá šídla Lipník nad Bečvou, taneční skupina Rut Prostějov a pořádající Folklorní soubor Haná Přerov.

Sobotní program zahájí v 9.00 hodin vystoupení dětských sborů Smíšek a Přerováček Střediska volného času Atlas a Bios Přerov, poté bude následovat pořad Písnička a svět dětí, ve kterém představí své taneční umění dětské soubory Konopka Sazovice, Křenováček Křenovice a Malý Grúnik Ostravice. Těsně před polednem začne finále 8. ročníku dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč. Přesně ve 14.00 hodin zahájí finalisté zmíněné pěvecké soutěže společnou písní hlavní pořad festivalu Zahréte nám muzikanti. Následovat bude křest hudebního CD ke zpěvníku hanáckých písní Jak se dělá láska, jehož vydání financovalo statutární město Přerov. Zpěvník je určen především pro MŠ a ZŠ z regionu Haná, vznikl proto, aby propagoval hanáckou lidovou píseň a šířil její znalost mezi dětmi i učiteli. Ve zmíněném pořadu se představí folklorní soubory Mladá Haná Velká Bystřice, Křenovák Křenovice, Podjavořičan Telč a Světlovan Bojkovice. Večer, v 19.00 hodin, propukne na nádvoří přerovského zámku společenské posezení u cimbálu, kdy hrát a zpívat budou střídavě CM Primáš Přerov a Hanácká mozeka Litovel, přítomným návštěvníkům zatančí temperamentní soubor Cikne Čhave z Nového Jičína. Během soboty bude program festivalu doplněn soutěžemi pro děti a dospělé a bohatým stánkovým prodejem.

Pořadatelem akce je Folklorní soubor Haná Přerov, spolupořadateli Muzeum Komenského v Přerově, Cukrle Přerov a Folklorní sdružení České republiky. Akce se uskuteční díky finančnímu přispění Ministerstva kultury České republiky, Olomouckého kraje a statutárního města Přerova. Mediálními partnery jsou Nejlepší adresa, Přerovský deník a Televize Přerov.

 

 

Copyright Haná Přerov - 2023