Přerovský masopust tentokrát s masopustními trhy na náměstí
Smrtka, slamák, medvěd s medvědářem nebo stárek se stárkou už neodmyslitelně patří k přerovskému masopustu. Masky vyrazí na obchůzku městem 10. února, novinkou v programu jsou letos poprvé masopustní trhy na náměstí TGM.
Období masopustu v Přerově už tradičně zahajuje Folklorní soubor Haná Přerov se spolkem Cukrle masopustní obchůzkou. Masky do ulic vyrazí i letos a přidat se k nim může každý, kdo chce zažít ulice města trochu jinak a netradičně.
Program
🟢 sraz v 9:00 na náměstí TGM
🟢 předání masopustního práva
🟢 masopustní jarmark od 8:00 do 13:00 na náměstí TGM
🟢 průvod masek ulicemi Kratochvílova, Jiráskova, Wilsonova, Náměstí TGM, Pivovarská, Velká Dlážka
Aby mohly masky vyrazit, musí jim primátor předat masopustní právo, kterým maškary symbolicky přebírají vládu nad městem. Předání masopustního práva proběhne před přerovskou radnicí na náměstí TGM 10. února v 9 hodin. Odtud pak masky vyrazí na faru, k pasáži, a odtud Jiráskovou ulicí přes Wilsonovu a do ulice Na Marku. Po cestě se zastaví u těch hospodářů a hospodyň, které maskám otevřou dveře a většinou také nabídnou malé občerstvení. Celou masopustní chasu doprovází také muzikanti z cimbálové muziky Okybača.
Masopust letos poprvé zpestří masopustní trhy na náměstí
Program na náměstí letos poprvé také doplní zimní masopustní trhy, které spolu s FS Haná a spolkem Cukrle pořádá Město Přerov a Agrární komora Olomouckého kraje. Stánky na náměstí zastihnete od 8 do 13 hodin.
Mezi stánkaři se objeví frgály z Palačova, vlčnovské koláčky, uzenina, holandské sýry, sýry od Vyškova, pečivo z Wellartu, víno z černého rybízu, ovoce, mošty, medy z Bystrovan, nudle, brambůrky, marmelády, džemy, kořeněné ořechy, různé brousky, trubičky a koláčky ze Štěpánova, koření, sušená zelenina a bylinky, přírodní kosmetika, bylinné produkty z Kopřivné, kožené opasky a tašky a další.
Některé z masek jsou staré více než 18 století
„Masopust je obdobím mezi Vánocemi a postní dobou předvelikonoční, který průvod masek pravidelně zakončuje,“ říká Magda Barboříková, která průvod doprovází v masce smrtky s kosou. „Každá z masek v průvodu má svůj význam. Moje maska smrtky symbolizuje konec zimy, ale je taky symbolickým přechodem mezi maskami z našeho světa, jako je řezník nebo medvěd, a světa bájného, kam patří vodník, slamák nebo víla.“ Masopust se v různých obměnách slaví téměř po celém světě. Mezi tradiční masky u nás patří nejen smrtka, ale také třeba medvěd s medvědářem. Právě jejich masky patří mezi ty nejstarší, jaké se na českých vesnicích objevovaly už od 6. století. Kromě toho, že spoutaný medvěd symbolizoval končící zimu a přivolával brzké jaro, byl také symbolem plodnosti, se kterým si každá hospodyně rozhodně musela zatančit. Někde měl medvěd kožíšek, jinde masku tvořil kostým ze stébel slámy nebo z hrachoviny. Medvědí maska tak byla předobrazem dnešních masek slamáků neboli slaměných. Mezi maskami nesmí chybět ani kominík, kobyla, bába s nůší, která symbolizuje naše předky nebo cikánky, která prý svým tancem každého omladí.
„V minulých letech masopustní průvod vycházel z ulice U Bečvy, letos ale půjdeme na náměstí i z něj po Velké Dlážce, kde se k nám mohou lidé přidat,“ upřesňuje ještě trasu masopustního průvodu smrtka Magda Barboříková.