FF Přerov 2013

V pořadí již sedmý ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí se uskuteční v Přerově na Horním náměstí v pátek a sobotu 14. a 15. června 2013. Pro diváky je jako obvykle připraven velmi zajímavý program a řada doprovodných akcí. Tématem letošního festivalu, který nese podtitul Na horách, na dolách, je srovnání lidové kultury úrodných nížin a výše položených oblastí. Představí se tak nejen folklor domácí Hané, ale také Lašska, Slovácka, Slovenska, Opavského a Těšínského Slezska a Valašska.

Během pátku 14. června budou moci organizované dětské skupiny z mateřských škol a 1. stupně základních škol absolvovat v zahradě u sídla o. s. Cukrle Přerov (U Bečvy 1) vzdělávací program Na dvorečku na horách, na dolách. V jeho rámci se děti dozví, jaký rozdíl je mezi hospodařením na horách a na dolách, co všechno se dá pěstovat a chovat v těchto oblastech a seznámí se se získáváním a zpracováním ovčí vlny.

Páteční večer, od 21.00 hodin, bude přerovské Horní náměstí patřit komponovanému hudebně-tanečnímu pořadu pod širou oblohou, na lidovou notu. Veřejnosti se představí kromě jednotlivých účinkujících Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic u Frýdku-Místku, Folklorní soubor Krajina Olomouc a Cimbálová muzika Primáš z Přerova. Výběr souborů je zárukou velmi zajímavé podívané, ale samozřejmě i prozrazuje, že se bude příběh pořadu odehrávat hlavně na horách, kde se lidé mohli setkat nejen s horaly, ale také se zbojníky.

Sobotní program zahájí v 9.00 hodin Dechový orchestr Haná při ZUŠ Bedřicha Kozánka v Přerově. Poté, od 10.00 hodin, ovládnou jeviště na Horním náměstí dětské soubory z Moravy a snad i Slezska, které se umístily na prvních místech v krajských postupových přehlídkách v letošním roce. S pravým polednem začne finále sedmého ročníku dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč. Celkem 17 finalistů ve čtyřech kategoriích (4 až 15 let) doprovodí Cimbálová muzika Primáš z Přerova. Ta po skončení programu ještě samostatně zahraje přítomným návštěvníkům festivalu to nejlepší ze svého repertoáru. Od 14.00 hodin již bude Horní náměstí roztančeno soubory, které vystoupí v průběhu hlavního pořadu. Ten dostal název Za horama, za dolama a vystoupí v něm Valašský soubor písní a tanců Bača Valašské Meziříčí, Soubor písní a tanců Ostravica Frýdek-Místek, Folklorní soubor Vonička Havířov, Soubor písní a tanců Javořina Rožnov pod Radhoštěm a Národopisný soubor Dúbrava Dubňany. Hanou bude hrdě reprezentovat mužský sbor Rovina z Olomouce. Na závěr, hned po skončení zmíněného pořadu, se na podiu rozehraje pohádkový příběh Rytíř Šnofonius a princezna Mordulina v podání Loutkového divadla Starost Prostějov. Toto představení bude během dne (v 13.45 a 15.30 hodin) odehráno i na nádvoří přerovského zámku.

Během celého sobotního dopoledne, od 9.00 do 14.00 hodin, bude na Horním náměstí zřízeno několik stanovišť se zábavnými soutěžemi a hrami pro děti a jejich doprovod. Kromě toho bude pro návštěvníky festivalu připraven i atraktivní stánkový prodej.

V rámci festivalu probíhá dětská výtvarná soutěž Na horách, na dolách. Vyhlášení vítězů proběhne v sobotu 1. června v 15.00 hodin v prostorách přerovského zámku, kde sídlí spolupořadatel festivalu Muzeum Komenského v Přerově. Současně proběhne i zahájení výtvarné výstavy Na horách, na dolách, která potrvá až do 28. července 2013.

Folklorní festival V zámku a podzámčí pořádá od roku 2007 Folklorní soubor Haná Přerov, ve spolupráci s o. s. Cukrle Přerov, Folklorním sdružením České republiky a Muzeem Komenského v Přerově, za finančního přispění Olomouckého kraje a statutárního města Přerova. Mediálními partnery akce jsou kromě partnerů FoS ČR i TV Přerov, Nejlepší-adresa.cz a Přerovský Deník. Hlavními sponzory akce jsou firmy A. W. Loštice, Centropen Dačice, Hanácká kyselka Horní Moštěnice a Pivovar Zubr.

Mgr. Lubor Maloň

ředitel festivalu

Copyright Haná Přerov - 2023