FF Přerov 2019
Program FF Přerov 2019
Středa 5. června | O víně a folkloru
Nádvoříčko před Galerií města Přerova, Horní náměstí
16:30 – 21:00
Setkání s moravskými vinaři, kteří mají tak trochu v rukávu něco folkloru. Cimbálová muzika Pavla Růžičky, degustace vín a povídání o tom, jak moc toho má folklor s vínem společného.
Pátek 7. června | V zámku
Nádvoří zámku Přerov, Horní náměstí
18:30 – 19:30
Program nazvaný V zámku ukáže průřez letošním festivalem. Vystoupí tu Milpošanka, maďarská Furmička, Bobule a FS Dunajec.
Pátek 7. června | V podzámčí
Katovna, Base Camp
od 20:00
Ze zámku se přesuneme do podzámčí a užijeme si neformální večer zpívání a hraní s CM Primáš a CM Okybača.
Sobota 8. června | Hlavní program
Horní náměstí Přerov
od 13:30
Na Horním náměstí bude hlavní program začínat ve 13:30. Vystoupí soubory z Čech, Moravy, Slezska, Slovenska a Maďarska.
Sobota 8. června | Noty místo hvězd
Horní náměstí Přerov
od 18:00 do kuropění
Noc pod hvězdami s hudci a folkloristy. Neformální setkávání na horním náměstí s housličkami a s notami na rtech s CM Primáš a dalšími.
O souborech
Milpošanka (Milpoš, SK)
Nepotřebují kapelu, ale i tak dokáží zpívat pro nadšené publikum. Své písně získávají terénním výzkumem po rodné obci Milpoš, která leží na severovýchodě Slovenska v Prešovském kraji. Milpošanky se snaží o probuzení povědomí o kráse lidové tvorby hlavně mezi mladými lidmi.
V programu: Pátek 7. června, V zámku
Bobule (Olomouc, CZ)
Sbor Bobule byl založen v roce 2014 a členkami jsou ve většině bývalé tanečnice FS Dunajec, se kterým sbor úzce spolupracuje. V repertoáru má převážně písně ze Slovenských regionů. Pravidelně zpívá na Olomoucké radnici na Vítání občánků, setkání jubilantů, na zlatých svatbách. Účastní se různých akcí například, Kosení lůk v Bulharech, slavnostech v Troubkách, Vinných slavnostech v Olomouci atd. Vedoucí je Hana Teššinyová, na akordeon sbor doprovází Monika Jelínková.
V programu: Pátek 7. června, V zámku
Slovenský soubor Furmička ( Maďarsko)
Maďarský a slovenský temperament v jednom, krásné kroje z oblasti Čemeru, což je malebná oblast kousek od Budapeště a láska k tradicím. To jsou hoši a dívky z Furmičky. Tanečníci se snaží svým uměním zachovávat tradice a vštěpovat je mladé generaci.
V programu: Pátek 7. června V zámku, a sobota 8. června, Hlavní program
Dunajec (Olomouc, CZ)
Žijí a pracují na Hané (na Moravě), ale rozhodli se věnovat slovenskému folkloru, hlavně z oblasti Myjavy, Liptova, Oravy, Horehroní, Zemplína, Šariše. Poctivá práce, krása a temperament slovenských tanců a písniček se brzy dostali do podvědomí hanáckých obyvatel a ti si ho zamilovali.
V programu: Pátek 7. června, V zámku a sobota 8. června, Hlavní program
Sedmikvítek (Frenštát p. R., CZ)
Temperametní valaši z krajiny ležící v malebné kotlině obklopené věncem hor Moravskoslezských Beskyd, jimž vévodí památný Radhošť. Frenštátsko patří k nejsevernější části Valašska. Stejně jako v jiných místech tohoto rozsáhlého regionu se i zde zachovalo velké množství lidových písní, tanců a zvyků.Po celou dobu působení souboru je jeho hlavní snahou uchovat toto bohatství svých předků i pro příští generace.
V programu: Sobota 8. června, V zámku
Jaro (Ústí nad Orlicí)
Krásné Litomyšlsko – poličské kroje a lidové písně a tance Podorlicka – Žamberecka. To jsou tanečníci z východních Čech.
V programu: Sobota 8. června, V zámku
Poľana (Brno, CZ)
Soubor patří k nejstarším a největším folklorním tělesům sdružující Slováky žijící v zahraničí. V současné době soubor tvoří čtyři sekce – ženský sbor, ľudová hudba, přípravka a taneční složka. Od počátku vzniku souboru bylo a je hlavním cílem udržovat a zpracovávat folklorní tradice z různých oblastí Slovenska a i přesto, že se dnes jedná již o folklor “zahraniční“, klade soubor ve své tvorbě velký důraz na zachování tradičních specifik a projevů daných regionů.
V programu: Sobota 8. června, Hlavní program