FF Přerov 2019

Temperamentní maďarský folklor, letní večer na nádvoří zámku, moravští vinaři, folklor u Galerie města Přerova a neformální hraní v barech. Letošní folklorní festival Přerov chystá spoustu novinek. 
Na letošním folklorním festivalu vystoupí soubory z Maďarska, Slovenska, Čech i Moravy. Ve středu 5. června festival otevírá krásná akce O víně a folkloru. Na návdoříčku před Galerií města Přerova představí moravští vinaři svá vína, zahraje cimbálová muzika a bude se povídat o tom, že víno a folklor k sobě neodmyslitelně patří. Páteční večery na nádvoří přerovského zámku mají tradičně skvělou atmosféru, letos tu vystoupí Bobule z Olomouce, Milpošanka ze Slovenska a soubor Furmička z Maďarska. Novinkou pak bude neformální program v podnicích, kde se budete moci potkat s vystupujícími soubory, zazpívat si, poslechnout si cimbál nebo si jen tak popovídat.
Hlavní program pak bude v sobotu na Horním náměstí. Vystupovat bude DFS Trávníček Přerov, temperamentní maďarský soubor Furmička, Dunajec z Olomouce, valašský Sedmikvítek z Frenštátu pod Radhoštěm a soubor Jaro z Ústí nad Orlicí. Letošní novinkou je také sobotní večer, který se jmenuje Noty místo hvězd a bude  se odehrávat přímo na Horním náměstí.

Program FF Přerov 2019

Středa 5. června | O víně a folkloru

Nádvoříčko před Galerií města Přerova, Horní náměstí

16:30 – 21:00

Setkání s moravskými vinaři, kteří mají tak trochu v rukávu něco folkloru. Cimbálová muzika Pavla Růžičky, degustace vín a povídání o tom, jak moc toho má folklor s vínem společného.

Pátek 7. června | V zámku

Nádvoří zámku Přerov, Horní náměstí

18:30 – 19:30

Program nazvaný V zámku ukáže průřez letošním festivalem. Vystoupí tu Milpošanka, maďarská Furmička, Bobule a FS Dunajec.

Pátek 7. června | V podzámčí

Katovna, Base Camp

od 20:00

Ze zámku se přesuneme do podzámčí a užijeme si neformální večer zpívání a hraní s CM Primáš a CM Okybača.

Sobota 8. června | Hlavní program

Horní náměstí Přerov

od 13:30

Na Horním náměstí bude hlavní program začínat ve 13:30. Vystoupí soubory z Čech, Moravy, Slezska, Slovenska a Maďarska.

Sobota 8. června | Noty místo hvězd

Horní náměstí Přerov

od 18:00 do kuropění

Noc pod hvězdami s hudci a folkloristy. Neformální setkávání na horním náměstí s housličkami a s notami na rtech s CM Primáš a dalšími.

 

 

O souborech

Milpošanka (Milpoš, SK)

Nepotřebují kapelu, ale i tak dokáží zpívat pro nadšené publikum. Své písně získávají terénním výzkumem po rodné obci Milpoš, která leží na severovýchodě Slovenska v Prešovském kraji. Milpošanky se snaží o probuzení povědomí o kráse lidové tvorby hlavně mezi mladými lidmi.

V programu: Pátek 7. června, V zámku

Bobule (Olomouc, CZ)

Sbor Bobule byl založen v roce 2014 a členkami jsou ve většině bývalé tanečnice FS Dunajec, se kterým sbor úzce spolupracuje. V repertoáru má převážně písně ze Slovenských regionů. Pravidelně zpívá na Olomoucké radnici na Vítání občánků, setkání jubilantů, na zlatých svatbách. Účastní se různých akcí například, Kosení lůk v Bulharech, slavnostech v Troubkách, Vinných slavnostech v Olomouci atd. Vedoucí je Hana Teššinyová, na akordeon sbor doprovází Monika Jelínková.

V programu: Pátek 7. června, V zámku

Slovenský soubor Furmička ( Maďarsko)

Maďarský a slovenský temperament v jednom, krásné kroje z oblasti Čemeru, což je malebná oblast kousek od Budapeště a láska k tradicím. To jsou hoši a dívky z Furmičky. Tanečníci se snaží svým uměním zachovávat tradice a vštěpovat je mladé generaci.

V programu: Pátek 7. června V zámku, a sobota 8. června, Hlavní program

Dunajec (Olomouc, CZ)

Žijí a pracují na Hané (na Moravě), ale rozhodli se věnovat slovenskému folkloru, hlavně z oblasti Myjavy, Liptova, Oravy, Horehroní, Zemplína, Šariše. Poctivá práce, krása a temperament slovenských tanců a písniček se brzy dostali do podvědomí hanáckých obyvatel a ti si ho zamilovali.

V programu: Pátek 7. června, V zámku a sobota 8. června, Hlavní program

Sedmikvítek (Frenštát p. R., CZ)

Temperametní valaši z krajiny ležící v malebné kotlině obklopené věncem hor Moravskoslezských Beskyd, jimž vévodí památný Radhošť. Frenštátsko patří k nejsevernější části Valašska. Stejně jako v jiných místech tohoto rozsáhlého regionu se i zde zachovalo velké množství lidových písní, tanců a zvyků.Po celou dobu působení souboru je jeho hlavní snahou uchovat toto bohatství svých předků i pro příští generace.

V programu: Sobota 8. června, V zámku

Jaro (Ústí nad Orlicí)

Krásné Litomyšlsko – poličské kroje a lidové písně a tance Podorlicka – Žamberecka. To jsou tanečníci z východních Čech.

V programu: Sobota 8. června, V zámku

Poľana (Brno, CZ)

Soubor patří k nejstarším a největším folklorním tělesům sdružující Slováky žijící v zahraničí. V současné době soubor tvoří čtyři sekce – ženský sbor, ľudová hudba, přípravka a taneční složka. Od počátku vzniku souboru bylo a je hlavním cílem udržovat a zpracovávat folklorní tradice z různých oblastí Slovenska a i přesto, že se dnes jedná již o folklor “zahraniční“, klade soubor ve své tvorbě velký důraz na zachování tradičních specifik a projevů daných regionů.

V programu: Sobota 8. června, Hlavní program

 

 

Copyright Haná Přerov - 2023