Folklorní soubor

FF Přerov 2011

Pátý ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí se uskuteční 17. a 18. června 2011. Tématem festivalu bude letní slunovrat a lidové zvyky s ním spojené. Opět se pozornost pořadatelů zaměří na děti, kterým bude věnována část programů. Proběhne vzdělávací program pro děti, výtvarná soutěž a výstava Kouzelný slunovrat, pátý ročník pěvecké soutěže O zámecký klíč a také večerní komponovaný pořad Svatojánská noc.

Chybět samozřejmě nebudou ani vystoupení souborů z Hané a jejího okolí, které předvedou lidové zvyky začátku léta. A protože bude mít festival výročí, určitě se návštěvníci dočkají i nějakého překvapení.

Zamilovaný festival

Nebojte se! Tento článek nebude, jak napovídá název, ani o svátku svatého Valentýna, ani o měsíci máji, který je časem lásky, ale bude o pozvání na 6. ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí. Ten se uskuteční v pátek a sobotu 15. a 16. června 2012 v Přerově na Horním náměstí. A zamilovaný bude především kvůli tématu, o kterém bude pojednávat. Nebude jím totiž nic menšího než láska a její různé podoby. Většina vystoupení hanáckých i nehanáckých souborů se proto bude věnovat tomuto tématu, které probereme skutečně detailně a ze všech stran. Diváci se tak například mohou těšit na námluvy, přivolávání ženicha, manželské hádky a spoustu dalších zajímavých ukázek z milostného života našich předků.

Páteční program festivalu bude rozdělen mezi dopolední vzdělávací program pro děti, vedený zkušenými lektorkami Muzea Komenského v Přerově, a večerní komponovaný pořad na divadelní scéně v areálu přerovského zámku. Tam zazní vášnivé španělské, židovské a romské rytmy, které roztančí nejen vystupující, ale snad i publikum.

Sobota pak bude již tradičně patřit vystoupením folklorních souborů a dětským soutěžím. V 10.00 hodin zahájí program festivalu dětské soubory z blízkého okolí Hané, které se v loňském roce umístily na krajských přehlídkách dětských folklorních souborů. Kolem poledne proběhne finále 6. ročníku dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč. Finalisty od 4 do 15 let doprovodí Cimbálová muzika Primáš z Přerova. Od 14. hodin pak propukne hlavní pořad celého festivalu, během kterého se představí soubory z Hané a jejího blízkého i vzdáleného okolí. A přijedou i zástupci národnostních menšin, které žijí na území ČR. A protože jejich vystoupení budou o lásce a jejích rozličných podobách, máme se opravdu na co těšit.

Festival bude zakončen společenských posezením u cimbálu na nádvoří přerovského zámku.

Nenechte si tuto jedinečnou akci, konanou v překrásných kulisách starého Přerova, ujít. Navšívit rovněž můžete Muzeum Komenského v Přerově se zdařilou expozicí národopisu Hané a Lipenského Záhoří a doprovodnou festivalovou výtvarnou výstavou Jak se dělá láska. Srdečně se na vás těší Folklorní soubor Haná Přerov, Muzeum Komenského v Přerově a o. s. Cukrle Přerov.

Copyright Haná Přerov - 2019