Folklorní soubor

FF Přerov 2016

V pátek a sobotu opět ovládl Horní náměstí v Přerově, jako každý rok v tuto dobu, folklorní festival V zámku a podzámčí. Letošní ročník byl již desátý a zaměřil se na vojnu a její odraz v lidové kultuře Moravy, Slezska a Slovenska. Díky skvělému počasí, nádherné atmosféře a profesionálnímu výkonu organizátorů (49 dobrovolníků) se akce skutečně vydařila. Spokojení odcházeli nejen návštěvníci (1 340 osob), ale také účinkující (270 osob), kteří na svůj pobyt v Přerově zcela jistě dlouho nezapomenou.

Festival zahájil vzdělávací program Tluče bubeníček, který probíhal od pondělí 13. do pátku 17. června. Děti z mateřských škol byly lektorkami Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově zábavnou formou poučeny o tom, jaké starosti měli jejich vrstevníci v době války před více než sto lety. Program festivalu pokračoval v pátek večer pořadem Vere Gratia na Letní divadelní scéně přerovského zámku. V něm se divákům představila skupina historických tanců Vere Gratia z Napajedel, která představila gotické a renesanční tance a odívání. Jako její hudební host vystoupilo Trio Con Amore.

Sobotní program festivalu se již odehrával jen na přerovském Horním náměstí. Přesně ve 13.30 hodin jej odstartovalo vystoupení známého a úspěšného folklorního souboru Stavbár, který působí při univerzitě v Žilině. Ve 14.00 hodin přivítal návštěvníky ředitel festivalu Mgr. Lubor Maloň a náměstek primátora statutárního města Přerova Bc. Tomáš Navrátil. Poté proběhla soutěž O zámecký klíč, ve které se utkalo 14 dětí o 11 míst v celkem pěti kategoriích. Při zpěvu lidových písní je doprovodila přerovská Cimbálová muzika Primáš, zpěv hodnotila odborná porota ve složení Věra Cimbálníková, Věra Jahodová, Iva Parolková, Karolína Pyrochtová, Jana Rudická a Jitka Štukavcová.

Zatímco probíhala zmíněná soutěž, vydaly se celkem tři skupiny účinkujících souborů z hlavního festivalového pořadu Jdou vojáci, jdou na procházky po památkách a krásách města Přerova. Navštívily Žerotínovo náměstí, Masarykovo náměstí, lokalitu Na Marku a park Michalov. Po svém návratu na Horní náměstí předvedly všechny soubory, dětské i dospělé, divákům své taneční, pěvecké a hudební umění, které bylo na velmi vysoké úrovni. Vše se točilo kolem vojny, takže diváci se mohli pokochat například odvedeneckými pásmy, verbuňkem, karičkami, dětskými hrami na jarmark, na husary a na vojáky. Během pořadu vystoupil Dětský folklorní soubor Olšavěnka Uherský Brod, Valašský soubor písní a tanců Malá Jasénka Vsetín, Slovácký soubor Kyjov, Folklorní soubor Vrtek Opava, Stavbár – folklorní soubor Žilinské univerzity a takřka domácí Hanácký soubor písní a tanců Klas Kralice na Hané. Pro účinkující byly připraveny také prohlídky přerovského muzea, které všechny doslova nadchly.

Pomyslnou tečku za festivalem udělalo Posezení u cimbálu na nádvoří přerovského zámku s CM Primáš Přerov a CM Okybača Lipník nad Bečvou. Ačkoli nádvoří bylo plně obsazeno návštěvníky, pořád se našlo dost místa na tanec a skvělou zábavu.

Během sobotního programu festivalu byl pro návštěvníky připraven doprovodný program. Pro děti to byly soutěže a hry, pro dospělé pak bohatý stánkový prodej a soutěž o zajímavé ceny věnované Muzeem Komenského v Přerově, Folklorním souborem Haná Přerov, Pivovarem ZUBR, perníkářkou a paličkářkou Milenou Malinovou, Vinotékou U Hanačky a Veterinární klinikou Přerov MVDr. Tomáš Barbořík.

Pořadatelem akce byl Folklorní soubor Haná Přerov, z. s. ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově, p. o. a Cukrle Přerov, z. s. Akci finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Olomoucký kraj a statutární město Přerov. Sponzory festivalu byl Pivovar Zubr Přerov, A. W. Loštice, Centropen Dačice, Dřevovýroba František Kornel, Vinotéka U Hanačky, Hanácká Kyselka Horní Moštěnice, Autobusová doprava Olomouc Mgr. Jan Žváček a Veterinární klinika Přerov MVDr. Tomáš Barbořík. Mediálními partnery byla TV Přerov, Nejlepší adresa.cz a Přerovský a Hranický deník.

 

Copyright Haná Přerov - 2023