Folklorní soubor

Hanácky nebe: hodová výstava v Galerii města Přerova

Hanácky nebe

V pátek 6. srpna se v Galerii města Přerova na Horním náměstí otevřou brány Hanáckyho nebe. Hodová výstava ukáže nejenom hodové tradice, ale taky s trochou nadsázky představí všechno, co by do nebe patřit určitě mělo. Připraven bude i krojový fotokoutek nebo velmi tradiční hodové recepty.

Výstavu Hanácky nebe pro Galerii města Přerova připravuje Folklorní soubor Haná Přerov. „V Přerově už roky pořádáme folklorní festival, a když jsme letos přemýšleli, jak udělat takovou verzi, která by dokázala reagovat na aktuální pandemická opatření, oslovila nás Lada Galová z Galerie města Přerova, jestli bychom nepřipravili hodovou výstavu,“ říká Magda Barboříková, která má na starosti jak koncept celé výstavy, tak její realizaci. „Hody byly u nás na Hané vždycky velkou událostí, takže jsme rádi, že máme možnost připravit právě hodovou výstavu.“

Kromě tradičních ukázek toho, jak a proč se na Hané hody slavily (a slaví), na výstavě uvidíte také přerovské slavnostní i pracovní kroje. Některé z nich budou prezentovat i droboučké panenky s věrnými replikami krojů, které připravila právě Magda Barboříková. Práce na jediné panence trvá klidně i 180 hodin, autorku neminulo ani žehlení krajek miniaturní žehličkou. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet hanácký valčík, vyfotit se ve folklorním fotokoutku a představit si tak, jak by asi vypadali jako správní Hanáci v kroji.

„Celá výstava se ponese v duchu Hanáckyho nebe,“ říká Tomáš Barbořík, vedoucí souboru Haná Přerov. „Dostala se nám do rukou vzpomínka na tovačovského faráře, který chtěl svým farníkům vysvětlit, jak vypadá taková blaženost nebeská. A protože ji dokázal zhmotnit naprosto dokonale, přenesli jsme ji i do výstavy. Projdete se jí a na konci zjistíte, jak takové nebe může podle Hanáků vypadat.“

Výstavu zahájí vernisáž, která proběhne v pátek 6. srpna od 17 hodin v Galerii města Přerova nejen za účasti krojovaných Hanáků, ale také cimbálové muziky. V pátek 3. září na ni naváže letošní miniverze Foklorního festivalu Přerov s programem na náměstí a s výstavami ve výlohách v ulicích města. Výstava na Horním náměstí potrvá až do 12. září.

Více na www.hanaprerov.cz

Foto: Zuzana Štolcová

Copyright Haná Přerov - 2019