Folklorní festival Přerov 2019 včera začal

Cinkání skleniček, tóny houslí a cimbálu, zpěv a smích. Tyhle zvuky se včera nesly Horním náměstím v Přerově, kde začal 13. ročník Folklorního Festivalu Přerov. O víně a folkloru se povídalo na nádvoří před Galerií města Přerova, degustovala se vína vinařů slováckých i přerovských. Středeční program byl pozvánkou na páteční a sobotní folklorní akci.

Svérázný vinař v červené košili Václav Šalša bere do ruky lahev svého vína s malovanou etiketou a nalévá kolegům vinařům degustační vzorek. Spolu s Markem Výmolou z Mikulčič a Markem Ťápalem z Přerova přijeli na Horní náměstí představit svá vína. Ochutnat je přišli lidé z Přerova i okolí.

„Dřív jsme tuhle malou komorní akci dělali v Korvínském domě, ale říkali jsme si, že by si zasloužila venkovní scénu. Nádvoříčko před galerií je pro ni jako dělané. Cimbálovka pod podloubími mostu má skvělý zvuk, pod lípami je příjemný chládek a vůbec to tady vínu sluší,“ usmívá se Marta Miková z FS Haná, který akci pořádá.

„Nejvíc mi chutnalo chardonnay z Předmostí, jsem přece Přerovák,“ říká pan Radim, jeden z účastníků akce. „Má jemně vanilkové tóny a rád ho doporučím přátelům. Jsem hrdý na to, že tu vinohrady máme a že se můžeme chlubit takovým vínem.“

K ochutnání bylo více než 20 vín, poslední vzorky se dopíjely až po setmění. Nádherné prostředí nádvoříčka před Galerií města Přerova se k degustaci vín skvěle hodilo a doplňovalo se i s právě probíhající výstavou malířky Dany Hlobilové. Z příjemné akce se odcházelo až za svitu hvězd.

Podobně by tomu mělo být i v pátek a sobotu, kdy Folklorní festival Přerov pokračuje. Páteční program probíhá od 18:30 na zámku a po skončení na Katovně a v Base Campu. V sobotu festival začíná ve 13:30 hodin, vystoupí špičkoví tanečníci, zpěváci a folkloristé z Čech, Moravy, Slovenska a Maďarska. Sobotní večer festival zakončí programem Noty místo hvězd přímo na Horním náměstí. Ve středu si všichni ověřili, že je to prostředí, kde to bude folkloru opět slušet.

 

 

Copyright Haná Přerov - 2023